LEKE ÇIKARMA

LEKE ÇIKARMA

Etkin Leke Çıkarma

Etkin leke çıkarma; önemli ölçüde lekenin yapısına, kumaşın cinsine, kullanılan boyanın dayanıklılığına ve lekeye zamanında müdahale edilmesine bağlıdır.

Zamanında çıkarılmayan, yiyeceklerden, içeceklerden ve diğer yağlı maddelerden kaynaklanan lekeler sıcağa maruz kaldıkları zaman oksitlenmeye başlar ve soyulmuş bir elmanın havayla temas etmesinden sonra kararması gibi ya sararır ya da kararırlar. Sararmış veya kararmış lekelerin çıkarılması çok daha zordur ve büyük oranda da çıkarılamazlar.

Lekenin Çıkmasını İmkansız Hale Getirmeyin

Lekelere ne kadar bilinçli müdahale yapılırsa lekelerin çıkarılma başarıları da o kadar yüksek olur. İnternette yer alan ve kimin yazdığı dahi belli olmayan, genel tavsiye niteliği taşıyan; tuz, limon, kolonya, sirke, yumurta sarısı, gliserin, tiner, terebentin gibi maddelerle ve deneme yanılma tavsiyeleriyle lekelere müdahale edilmesi lekenin çıkmasını imkansız hale getirebilir. Çünkü başarısız olan her uğraşı biraz daha lekelerin sabitleşmesine, bazen de kumaşın deforme olmasına veya renginin açılmasına sebep olur..

Genel Leke Çıkarıcılar Her Lekeyi Çıkarmaz

Leke çıkarma ile ilgili çok yaygın, fakat birbiriyle çelişen ve gerçeği yansıtmayan düşünceler vardır. Bu yanlışlardan en büyüğü reklamlarda gösterilen genel leke çıkarıcıların her koşulda her lekeyi çıkarabildiği düşüncesinin pazarlanmasıdır. Reklamlardaki su bazlı mürekkep; su ve deterjanla bile kolaylıkla çıkarılabilirken, yağ bazlı mürekkebi bu tarz ürünlerle çıkarmaya çalışmak hayal kırıklığından öteye gitmez.

Kullanılan leke çıkarma yönteminin başarısı tekstil ürününe göre de değişir. Pamuklu üründe başarılı olan yöntem yünlü bir üründe lekenin dağılması gibi olumsuz sonuçlara yol açabilir. Çay - Kahve gibi içeceklerden kaynaklanan lekelerin çıkarılması içeceğin ne kadar şeker ihtiva ettiğinden bile etkilenir.

Lekenin çıkarılmasında; lekenin türüne, kumaşın türüne ve lekenin ne kadar zaman kumaş üzerinde kaldığına bağlı olarak değişen derecelerde umut vardır. Lekelere, profesyonel ekipman ve leke çıkarıcılarla müdahale edilmesi lekenin çıkarılma şansını yüksek oranda arttırır. Bütün doğru müdahaleler yapılmasına karşın, hiçbir yöntemle dahi çıkarılamayan lekeler de olabilmektedir.

Leke Çıkarma Tavsiyeleri

Üretici veya satıcı firmalar; giysiler ve tekstil ürünlerinde kullanılan kumaşlar, aksesuarlar ve bütün tamamlayıcı unsurlar için gerekli testleri (Yıkama, kuru temizleme, ütüleme işlemine uygunluk, kumaşların sürtmeye karşı renklerindeki dayanıklılık, kumaşlarda çekmezlik testi vb. ) yaptıktan ve en uygun temizleme yöntemini temizleme talimatında belirttikten sonra bu ürünleri piyasaya sürmek zorundadırlar.

Leke çıkarma işlemi için bilinmesi gereken en önemli konu; hiçbir lekenin çıkmasının garanti olmadığıdır ama doğru müdahalelerle lekeyi çıkarma şansınız yüksektir. Leke çıkarma işlemine geçmeden önce leke tanımlanarak ona en uygun işlem yapılmalıdır. Dry Home sayfalarında yer alan öneriler de sadece tavsiye niteliğindedir. Lekenin çıkarılması çok çeşitli faktörlere bağlı olduğu için uygulamalardan aldığınız sonuçlar sizin sorumluluğunuzdadır.

Kuru Temizleme - Ürünler Nasıl Kuru Temizleme Yapılır ?

Uluslararası Kuru Temizlemeciler Derneği "IFI" üyesi Dry Home ve diğer hiçbir profesyonel kuru temizlemeci yukarıda da anlatılan faktörleri göz önüne alarak lekelere garanti verememektedir.

Dry Home, IFI eğitimlerini ve kuru temizleme sektöründeki bütün gelişmeleri takip ederek mağazalarında aynı anda uygulamaktadır. Dry Home çalışanları aldıkları eğitim ve tecrübeleriyle lekeyi tanımladıktan sonra buharlı, kabinli leke masalarında profesyonel leke çıkarıcılar kullanarak lekeye müdahale ederler. Kuru temizleme çalışanlarımız müdahale ettikleri bir çok lekeyi uzmanlıklarıyla çıkarabilmektedirler.
Ayrıca giysilerin kuru temizleme yapılması, temizlenmedikleri taktirde oksitlenmeye ve sararmaya yol açabilecek olan kirlerin, lekelerin çıkarılmasını sağlayarak daha uzun süre kullanılmalarını sağlar.